7 dôvodov prečo vám s vašimi zdravotými problémami vie pomôcť práve celostná medicína….

Chia semienka, reischi, kolostrum, chlorella, dračia krv, magnézium, kolagén… aj vy ste možno zneisteli, čo je vlastne vhodné pre vás alebo naopak prečo to u vás nefunguje? Záplave zaručene zdravých výživových doplnkov a odporúčaní na zmenu chýba jedno podstatné. A… vlastne nie tým výživovým doplnkom, ale priamo vám:

– aby to fungovalo, je nutné zistiť AKÝ STE TYP (zjednodušene povedané teplý, studený, alebo ten tretí, ktorý viac zadržiava vodu), na základe čoho sa zistí, či sú tie ktoré doplnky výživy pre Vás vôbec vhodné, bez premysleného systému ako postupovať, v závislosti od závažnosti a trvania zdravotných problémov, to nemá význam, náhodné pridávanie alebo uberanie prípravkov podstatu nevyrieši a časom sa môže problém viac zhoršovať.

bez premysleného SYSTÉMU AKO POSTUPOVAŤ, v závislosti od závažnosti a trvania zdravotných problémov to nemá význam, náhodné pridávanie alebo uberanie prípravkov podstatu nevyrieši a časom sa môže problém viac zhoršovať

V čom spočívajú princípy a výhody celostnej medicíny?


  1. je to INDIVIDUÁLNA, prirodzená a prírodná cesta k zdraviu- alebo každý sme iný a potrebujeme iné– každý vyzeráme ináč, v detstve jednému chutila krupicová kaša a prívarky, inému najmä pirohy, niekto mäso nemohol ani cítiť, iný by zjedol s obedom aj tanier, ďalšieho zas do jedla museli stále nútiť. Niektorí boli živé striebrá, iní zas utiahnutí a nesmelí. Ako sme rástli, škola, spoločnosť, zamestnávateľ od nás začali očakávať a vtláčať nám uniformné postoje, pocity, rozmýšľanie, predstavu jednotného modelu “ako vyzerať, chovať sa, reagovať, prežívať, čo nám má chutiť a čo nie, čo nám zaručene pomôže a čo treba  zo stravy vylúčiť”. Kde sa však stratila individualita? Ľudia sú pehatí, bacuľatí, vychudnutí alebo s pár kg navyše, niekoho po jedle páli záha, iného nafukuje, niekto priberie “aj z vody”, iný môže “zjesť aj klince”, jeden sa cíti lepšie v zime, druhý v lete….Celostná medicína sa pozerá na každého individuálne a podľa pulzu (jedna z metód ako zistiť aký ste typ), znakov trávenia (to považuje za rozhodujúci fakt zdravia alebo choroby), vzhľadu, vnímania vonkajších vplyvov (napríklad stresu, vnímania okolitého prostredia (napr silná potreba žiť v harmonickom prostredí a pod ) a ďalších faktorov pristupuje ku každému ináč, tak aby každému na mieru vytvorila vlastné odporúčania na stravu a na režim stravovania. Iba tak totiž každý dostane práve to, čo potrebuje.
  2. základ tvorí správne a dostatočné TRÁVENIE – ak nám nefunguje trávenie dostatočne dobre, sme unavení, vyčerpaní, nervózni, cítime sa nepohodlne, klesáme na duchu, trápia nás rôzne kožné problémy, necítime sa “vo vlastnej koži”. Preto je základom celostného prístupu vytvorenie správneho jedálnička s odporúčaniami čo, kedy a koľko jesť- totiž ak je “palivo” do našich tiel to správne, bude fungovať správne aj celé telo a myseľ. Úžasné na tom je, že už po pár dňoch od úpravy stravy dochádza k zlepšeniu zdravotného stavu a pomaly k odznievaniu problémov, ktoré dokážu trápiť človeka aj dlhodobo. Samozrejme problémy, ktoré trvajú roky nedokáže vyliečiť zázračnými tabletkami. 
  3. PRACUJEME spoločne na Vašom vlastnom zdraví, stojí vás to len pár zmien- pri konzultácii  sa s terapeutom prejdú spoločne Vaše zdravotné problémy a Váš doterajší jedálniček. Následne Vám budú vysvetlené odporúčania na potraviny (preferujú sa tie urodené na Slovensku a v okolí, žiadna exotika, keďže to, čo jedli naši predkovia je pre nás z hľadiska genetiky najvhodnejšie). Dostanete zoznam potravín, ktoré sú pre vás vhodné a ktoré nie ( z hľadiska ajurvédy sa potraviny svojimi vlastnosťami odlišujú- napríklad ak ste “horúci” typ, nie sú pre Vás vhodné potraviny, ktoré sú napr. pálivé, pretože tak vytvárate základ pre zápal v tele. Rovnaký princíp platí pre všetky typy, pre každého individuálne. Dozviete sa kedy a čo môžete počas dňa jesť. Ak pochopíte princíp a začnete ho dodržiavať, veci sa začnú meniť k lepšiemu už veľmi skoro- jednoduchým vynechaním potravín, ktoré “kazia Vaše trávenie a otravujú Vaše telo” a zameraním sa na potraviny, ktoré Vaše telo naopak potrebuje ako základ. Úplne jednoduché.
  4. HĽADÁME PRÍČINU VAŠICH ZDRAVOTNÝCH PROBLÉMOV – celostná medicína sa pozerá na chorobu z opačnej strany ako tradičná medicína. Nedáva tabletky proti bolesti žalúdka, proti prekysleniu, proti nespavosti a pod, pretože je za tým iný dôvod, prečo nám telo týmto vysiela SIGNÁL, že čosi nie je v poriadku. Rozhovorom, dotazníkom, z Vášho jedálnička, zo stravovacích zvykov a denného režimu vyčítame a zistíme, čo vyvolalo zdravotný problém. Častokrát malou zmenou dokážete veľké veci- ak sa telu prestanú “pod nohy hádzať polená”, nemá dôvod zvyšovať hladinu žalúdočnej kyseliny, vyvolávať opuchy, závraty a pod. Našťastie naše telá fungujú tak múdro, že sa všetko snaží zahojiť čím skôr, aby mohlo späť čo najefektívnejšie fungovať (spomeňte si na to, keď sa porežete, ako rýchlo sa telo snaží ranu zaceliť a zhojiť. Podobne to tak funguje so všetkým).
  5. ZDRAVOTNÝM PROBLÉMOM, KTORÉ DEDÍME VIEME PREDÍSŤ-zdravotným problémov je nutné predchádzať čo najskôr, nie je dobré pasívne čakať, kým choroba prejde do horšieho štádia, čím skôr sa problém podchytí, tým väčšia šanca je na jeho zvládnutie. Celostná medicína je zameraná na riešenie príčiny. Ak viete o predispozícii na nejaké ochorenie (ktoré sa dedí) vo Vašej rodine, je lepšie pomôcť telu sa určitými opatreniami  ochoreniu vyhnút, aby sa vôbec neprejavilo, alebo aby bol priebeh čo najmenej závažný. Vedeli ste, že genetika má len čiastočný vplyv na naše zdravie? Väčší vplyv než ona má totiž prostredie a prístup človeka k svojmu zdraviu.
  6. JE BEZ NEŽIADUCICH VEDĽAJŠÍCH ÚČINKOV – základom liečby je upratať systém stravovania, čo je vhodné a čomu sa vyhnúť. Pridávajú sa aj bylinky, ktoré sú v 90% v bio kvalite, mnohé z nich sú adaptogény (aj v prípade, ak by ste ich omylom užili viac, telo si z nich načerpá práve toľko, koľko práva potrebuje, zvyšok sa vylúči stolicou). Bylinky podporujú proces hojenia a liečia kĺby, trávenie, nedostatočne fungujúce, alebo naopak preťažené orgány. Bylinky nemajú pri dlhšom užívaní nežiaduce účinky ako bežne užívané lieky, kde si liečením napríklad vysokej hladiny cholesterolu rokmi môžete poškodzovať funkciu obličiek, pečene, môže dôjsť k poruchám nervového systému, príznakmi bývajú aj bolesti svalov a kĺbov, bolesti hlavy, závraty, tráviace problémy, čiže liečením jedného problému si spôsobujete následne ďalšie závažné ochorenia orgánov. Toho sa pri bylinkách nemusíte obávať.
  7. ŽIADNA CHÉMIA ANI ZVYŠKY TOXÍNOV -bežne užívané lieky v tradičnej medicíne v sebe obsahujú pomocné látky, ktoré napomáhajú lepšiemu vstrebávaniu, vylučovaniu, alebo plnia iné funkcie. Žiaľ močom alebo stolicou sa nevylúči 100%, v tele zostávajú ich zvyšky, ktoré sa pomaly v tele hromadia a oslabujú tak lymfatický systém, ktorý úzko súvisí s výživou našich buniek a tkanív a s imunitou. Oslabenému alebo nefunkčnému imunitnému systému vitamíny nepomôžu. Kým sa jeho funkcia neopraví, človek je náchylnejší na usídlenie vírusov, baktérií, plesní, nemá dosť sily, necíti sa dobre fyzicky ani psychicky.
  8. .. a nedá mi nedodať aj 8-my dôvod….JE O VZÁJOMNOM VZŤAHU MEDZI KLIENTOM A TERAPEUTOM – dostanete to, čo v tradičnej medicíne chýba- čas a priestor. Konzultácia trvá 1,5hodiny (ak máte viac otázok, je možné si čas predĺžiť), následne zostaneme v kontakte a budeme pracovať ďalej na Vašom zlepšovaní zdravia, či už v podobe osobných kontrol alebo ak to máte ďaleko, pomôcť sa dá aj na diaľku. Pre viac informácii kliknite na https://celomed.sk/celostna-medicina-co-pod-tym-rozumiet/

Na zdravie

Mgr. Zuzana Šimíčková, konzultácie a terapia v oblasti celostnej medicíny